Pazarlamanın Birinci Amacı

Pazarlamanın birinci amacı değişimdir. Değişim, markalar için kilit kelimedir. Şirketinizin amacı;

 

- Cironuzdaki,

- Kârlılığınızdaki,

- Yatırım geri dönüş oranınızdaki,

- Müşterilerinizin memnuniyet oranınızdaki,

- Tekrar sipariş sayınızdaki

- Hedef kitleniz gözündeki imajınızdaki

- Bilinirlik seviyenizdeki

- Yeni müşteri kazanımızdaki değişimdir.

 

Şirketiniz ve markanız için istediğiniz bu değişimi elde etmek için de, müşterilerin fikrini ve yaşamını olumlu yönde değiştirmelisiniz. En başarılı pazarlamacılar dünyayı ve müşterilerin hayatlarını en çok değiştirenlerdir. Her sektörde, en güçlü markalar, en güçlü değişim vaadinde bulunanlar ve bunu sağlamayı başaranlardır.

 

Amazon, Google, Facebook, Apple ilk akla gelen örnekler. Hepimizin hayatını değiştiren, pazarı değiştiren markalar bunlar. Ancak, değişim deyince ilham almamız gerekenler her zaman yıkıcı teknolojik gelişmeler, pazarı ve hayatımızı komple değiştiren markalar olmamalı. Sürekli bu global markaların yaşattığı büyük değişimlerin peşinde koşarak, gerçekleştirebilecekleri daha küçük değişimleri gözden kaçırmak marka yöneticileri için büyük bir tuzak.

 

Bunun yerine;

 

  • Bankacılığı şubesiz hale getiren ve bu sayede EFT, havale ücreti almayan Enpara ve CepteTEB'den ilham alarak satış kanallarımızı nasıl maliyetlerimizi düşürecek ve müşterilerimize zaman kazandıracak şekilde değiştirebileceğimize,

 

- Bulgur gibi fiyatın tek belirleyeci olduğu, emtia (commodity) gibi görünen bir ürün grubunda Başbaşı bulgur adıyla yenilik yapılabileceğini gösteren Duru Bulgur'a bakarak, ürün gamımızda neleri değiştirerek ve yenileyerek rekabet avantajı sağlayabileceğimize,

- Yıllardır emicilik ve kuruluk odaklı ilerleyen bebek bezi pazarında doğallık ve saflık odaklı iletişimle pazar ikinciliğine yükselen Sleepy'e bakarak, değer vaatlerimizi nasıl çeşitlendirebileceğimize,

 

- 1 kg'lık yoğurdu 4*250 gr ambalajlarla sunarak müşterilerinin hayatındaki bir problemi çözen Eker'e bakarak doğru içgörü ile nasıl fark yaratabileceğimize odaklanabiliriz.

Tüm bunlar haricinde, her şirkete fayda sağlayacak bir değişim alanı var; o da müşteri deneyimi. Baştan uca müşterilerine yaşattığı deneyimi iyileştirerek değiştiren şirketler, bu değişimin getireceği rekabet avantajından mutlaka faydalanacaklardır.

 

Müşterilerinizin hayatlarında, içinde bulunduğunuz pazarda ve marka değerinizdeki büyük değişimlere imkan sağlayacak küçük değişimlere hemen bugün başlayın.

 

 
  • YUNUS ARSLANOĞLU
    Stratejik Marka Danışmanı